newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"כולם היו מתים". החורבן של משפחת אבו ג'ראד מעזה

שמונה מבני משפחת אבו ג'ראד נהרגו כאשר שני פגזים ישראלים פגעו בבית שבו מצאו מקלט. אבתסאם שחזרה לבית למצוא ניצולים: "הייתי בהלם. זה משהו שאי אפשר לתאר. הם היו מפוזרים בחתיכות סביבנו"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: עאוני פרחאת, עזה.

בתקיפות על עזה בקיץ 2014 נמחקו כליל 90 משפחות פלסטיניות שבהן שני ההורים וכל הילדים נהרגו. במשפחות נוספות רבות נהרגו כמה בני משפחה. זהו סיפורה של משפחה אחת, משפחת אבו ג'ראד מבית חאנון. שמונה מבני משפחת אבו ג'ראד נהרגו ב-18 ביולי כאשר שני פגזים ישראלים פגעו בבית שבו מצאו מקלט. לא התקבלה שום שיחת אזהרה.

> לחזור ממחנה "זרעים של שלום" לתוך חורבן ומלחמה

מראה ההרס בבית משפחת אבו ג'ראד שבו נהרגו שמונת בני המשפחה (עאוני פרחאת)

מראה ההרס בבית משפחת אבו ג'ראד שבו נהרגו שמונת בני המשפחה (עאוני פרחאת)

כך סיפרה לי אבתסאם אבו ג'ארד: "מטוסי F16 הפציצו ללא הרף את השדות שלנו שליד ביתנו, אז עזבנו כדי למצוא מחסה בבית דודי. כשלושים מאתנו הצטופפנו בשני חדרים. מאז שהחלה התקיפה ליוו אותנו קולות ההפגזות בשוכבנו ובקומנו. הם נמשכו יומם ולילה ללא הרף. פחדנו אבל חשבנו שהבניין שלנו הוא מקום בטוח משום שאף אחד במשפחתנו לא עובד עם ההתנגדות וגם לא קיבלנו שום שיחה שקוראת לנו לעזוב".

נעמה אבו ג'ראד (21), ניצולת התקיפה, מוסיפה:

ביום שישי 18 ביולי עוד היה רמדאן אז כולנו התכנסנו לסעודת שבירת הצום. אני זוכרת שסמיח והניה שיחקו עם אביהם וצחקו. אחלאם וסמר עזרו לנו להכין אוכל. ארבעתם מתו באותו היום. לאחר סעודת האפטאר ישבנו כולנו יחד ושתינו תה. הדלקנו נרות כי לא היה חשמל. בסביבות תשע בערב דיברתי בטלפון עם הארוס שלי על התכניות שלנו להתחתן אחרי שייגמרו התקיפות. בזמן שדיברנו פגעו שני פגזים בבית הזה.

נעמה אבו ג'ראד נפצעה במהלך התקיפה. גם הבית של ארוסה נהרס.

> עזה: אליפות העולם בשכחה למרחקים קצרים

נעמה אבו ג'ראד, בת 21, שנפצעה במהלך התקיפה (עאוני פרחאת)

נעמה אבו ג'ראד, בת 21, שנפצעה במהלך התקיפה (עאוני פרחאת)

סעדיה אבו ג'ראד, בת 60, אומרת: "מה שקרה כאן בעזה לא קרה אפילו בסברה ושתילה (טבח הפליטים הפלסטינים בשנת 1982 על ידי כוחות ישראלים מיוחדים וכוחות לבנונים ימניים), לא במלחמה ב-67' ואף פעם קודם".

דיברתי גם עם מוסא אבו ג'ראד, אביו של עבד. שאלתי אותו בן כמה הוא. "מנכבה לנכבה. נולדתי בנכבה של 1948 ומתתי בעודי בחיים בנכבה של 2014 כשנהרגו ארבעה מילדיי וארבעה מנכדיי", הוא נאנח. "כשהפגיזו את הבית ישבתי בחדר השני עם מחמד. לא שמעתי את קול הפגזים. אומרים שאינך שומע את קול הפגז שהורג אותך. איכשהו הייתי חסר הכרה אך ער. ראיתי את אשתי מכוסת אבק ואת הבית מלא עשן. בדקתי את מחמד והוא היה בסדר אז הוצאתי אותו ואת אשתי, סבתו, מהבית, ואז חזרתי עם אבתסאם לבדוק את בניי. כולם היו מתים. הרבה יותר טוב למות מאשר לראות את אהוביך מתים לנגד עיניך. באותו הרגע מתתי".

מחמד אבו ג'ארד, בן 10, שאיבד את הוריו, אחיו ואחותו: "ישבתי כאן עם סבי בחדר הזה והקשבנו לרדיו כאשר הוריי היו בחדר השני עם הנייה ומוסא".

> בין החורבות: שג׳עיה מתאוששת אחרי המתקפה הישראלית

מחמד עם תמונת אחיו, מוסא, שנהרג בתקיפה יחד עם שני הוריהם ואחותו. (עאוני פרחאת)

מחמד עם תמונת אחיו, מוסא, שנהרג בתקיפה יחד עם שני הוריהם ואחותו. (עאוני פרחאת)

אבתסאם חזרה לבית עם דודה מוסא למצוא ניצולים. "עדיין יש לי סיוטים כשאני חושבת על הרגע שחזרנו לחדר עם פנסים בידינו כדי לבדוק את משפחתנו. הייתי בהלם… זה משהו שאי אפשר לתאר. הם היו מפוזרים בחתיכות סביבנו, אני לא יודעת איך הצלחתי לתפוס את עצמי. נעים החזיק את בנו סמיח, שהיה בן 18 חודשים, שניהם מתים. ויאם (בת 10) ישבה מאחורי הארון שהציל אותה, בוכה. הוריה ושני אחיה נהרגו. נשאתי אותה אל מחוץ לבית כשהאמבולנסים התחילו להגיע".

> סרבני 8200: אספנו מידע במטרה לפורר את החברה הפלסטינית

ויאם (בת 10) שהסתתרה מאחרי הארון, ושאותה חילצה אבתסאם, ואחיה מחמד. איבדו את הוריהם, אחיהם ואחותם. (עאוני פרחאת)

ויאם (בת 10) שהסתתרה מאחרי הארון, ושאותה חילצה אבתסאם, ואחיה מחמד. איבדו את הוריהם, אחיהם ואחותם. (עאוני פרחאת)

לפי האו"ם, כ-1,500 ילדים התייתמו כתוצאה מתקיפות ישראליות שהרגו את הוריהם. האו"ם מעריך כי ישנם בעזה 373,000 ילדים הזקוקים לתמיכה פסיכולוגית ישירה וממוקדת. יחד עם זאת כל אוכלוסיית הילדים בעזה, 900 אלף ילדים, הושפעה מהמלחמה וזקוקה לרמה כלשהי של תמיכה פסיכולוגית.

> חשבתם שחמאס משקיע בנשק ולא באזרחים? תסתכלו על ישראל

מחמד אבו ג'ארד, בן 10, שאיבד את הוריו, אחיו ואחותו (עאוני פרחאת)

מחמד אבו ג'ארד, בן 10, שאיבד את הוריו, אחיו ואחותו (עאוני פרחאת)

לזכרם:
עבד מוסא אבו ג'ראד
רג'אא אבו ג'ראד (אשתו של עבד)
הניה עבד אל-רחמן אבו ג'ראד, בן שנתיים וחצי
מוסא עבד אבו ג'ראד, בן תשעה חודשים
נעים אבו ג'ראד סמיח נעים אבו ג'ראד, בן שנה וחצי
אחלאם מוסא אבו ג'ראד, בת 17
סמר נעים אבו ג'ראד, בן 14

פורסם לראשונה באנגלית בבלוג של עאוני פרחאת, Awni Farhat. תרגום: שושנה לונדון-ספיר

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
איך אפשר לשמור על "מרחק בטוח" ולהימנע ממקומות הומים כשחיים בממוצע יותר מ-5000 איש בקילומטר רבוע? בית חולים ברצועת עזה בזמן הקורונה (צילום: מוחמד זאנון / אקטיבסטילס)

איך אפשר לשמור על "מרחק בטוח" ולהימנע ממקומות הומים כשחיים בממוצע יותר מ-5000 איש בקילומטר רבוע? בית חולים ברצועת עזה בזמן הקורונה (צילום: מוחמד זאנון / אקטיבסטילס)

קמפיין סיוע חירום לעזה: כישראלים, יש לנו אחריות לאסון ברצועה

הקורונה הגיעה לרצועה הנצורה והמרוסקת, שכמעט לא קיימים בה משאבים להתמודדות עם המגפה. עלינו, הישראלים, לסייע לתושבי עזה לא רק מתוך סולידריות, אלא בגלל חלקנו באסונם, ולדרוש גם את הסרת המצור לאלתר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf