newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אלמונים חיבלו ברכבו של פעיל שמאל בגדה. עמיתיו: "זה ניסיון רצח"

הרב אריק אשרמן הגיע אתמול עם פעילה נוספת לאדמות סמוך לכפר טייבה, כדי לסייע לחקלאים שמתנחלים פלשו לאדמותיהם עם פרות. כשהתחיל לנסוע על הכביש הראשי, שניים מגלגלי הרכב השתחררו, ו"בנס זה לא נגמר בתאונה יותר חמורה". המתנחלים חזרו לרעות במקום כבר למחרת

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אלמונים שיחררו אתמול (שלישי) את גלגלי מכוניתו של הפעיל הרב אריק אשרמן, שהגיע לסייע לחקלאים פלסטינים, וגרמו לתאונה.

אשרמן הגיע אתמול בשעות הצהריים, עם פעילה ישראלית נוספת, לאדמות חקלאיות סמוך לכפר טייבה בגדה המערבית, שנמצא בין ההתנחלות רימונים לכוכב השחר, לאחר שחקלאים פלסטינים דיווחו לו שמתנחלים הגיעו עם פרות לשדות. כשאשרמן עזב את המקום והתחיל בנסיעה על הכביש הראשי, שניים מגלגלי מכוניתו השתחררו.

הרכב של אריק אשרמן, לאחר שאלמונים חיבלו בו (צילום: אריק אשרמן)

הרכב של אריק אשרמן, לאחר שאלמונים חיבלו בו (צילום: אריק אשרמן)

"בנס זה לא נגמר בתאונה יותר חמורה. תאר לך מה היה קורה אם הצמיגים היו משתחררים לגמרי אם הייתי נוסע במהירות יותר גדולה. זה היה נגמר באסון", אמר אשרמן, שמגיע מדי שבוע לאזור כדי ללוות חקלאים פלסטינים.

בקבוצת הטלגרם "המאבק", שבה נשלחים עדכונים על ההפגנות במחאה על מותו של סנדק, כתבו אתמול מפעילי הקבוצה: "הבוגד אריק אשרמן ניסה ליצור פרובוקציה, וגילה שמישהו שיחק לו בגלגלים של הרכב", כשהם מצרפים לינק לפוסט שהעלה אשרמן על האירוע.

מלבד ערוץ 7, שהגדיר את המקרה כ"ניסיון רצח", אף כלי תקשורת לא דיווח על האירוע. סביר להניח שאילו היה מתבצע דבר כזה ליהודי שאינו פעיל שמאל, האירוע היה מוגדר כ"ניסיון רצח".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, ופעילים נגד הכיבוש, כינו את החבלה "ניסיון רצח". עודה צייץ: "שוחחתי עם הרב אריק אשרמן אחרי שנערי גבעות שיחררו את הברגים משניים מגלגלי מכוניתו, ורק במזל לא הביאו למותו. ניסיון הרצח הנוראי לא החליש את ביטחונו ואת אמונתו בדרכו האמיצה".

בשנים האחרונות, תושבי מאחז לא מורשה בסמוך לכפר משחררים פרות וכבשים, שאוכלות את היבול שמגדלות הקהילות הבדואיות החקלאיות באזור. פעילים ישראלים מגיעים כדי לנסות לסייע לתושבים להתמודד מול התנכלות המתנחלים. לדברי אשרמן, "זה מאבק ארוך. אלה אדמות שהמדינה מכירה בהן כאדמות פלסטיניות פרטיות. החקלאים שוכרים את האדמות מתושבי טייבה, אך המתנחלים מנסים בכל דרך להשתלט על האדמות האלה".

"אתמול הצבא והמשטרה הגיעו, ואחד המתנחלים הרחיק את הפרות, אך השוטר סירב לקחת את הפרטים שלו כפי שביקשנו. אחרי שהשוטר עזב, הפרות חזרו", שיחזר אשרמן את אירועי אמש. "ואז עשינו את הטעות והתרחקנו יותר מדי מהרכב כדי להתמודד עם הפרות. הגענו סביב אחת וחצי, וחזרנו לרכב בשלוש וחצי. כשהתחלנו לנסוע שמעתי רעשים, חשבתי שעליתי על משהו. עצרתי כמה פעמים לראות מה קורה ולא מצאנו שום דבר, אז המשכתי".

בהמשך, שהם פנו מכביש אלון לכביש צדדי כדי להסתובב, שניים מגלגלי הרכב התפרקו, לאחר שהתושבות שעליהן יושבים הגלגלים נשברו והאומים נפלו. "מזל שזה קרה כשעשיתי פרסה. שני צמיגים פשוט נפלו מהאוטו עם כל האומים, הבנתי שמישהו שיחרר את האומים", סיפר אשרמן.

לדבריו, הוא לא ראה מי שיחרר את הגלגלים, אך ברור לו מי גרם לכך. "אין לי ספק שזה מתנחלים. היינו רק אני, פעילה נוספת והמתנחלים. אפילו הפלסטינים לא היו באזור כי הם מפחדים להגיע. היינו רחוקים, הם שיחררו את הגלגלים בצד של הנהג, כנראה כדי שלא נראה". במהלך האירוע מתנחל צעיר ליווה את הפרות ומתנחל נוסף הסתובב באזור רכוב על סוס.

המאחז הקרוב ביותר לשטח החקלאי הוא החווה של נריה, שנמצא דרומית להתנחלות רימונים, לא רחוק מהמאחז החדש שהוקדם סמוך למקום התאונה שבו נהרג אהוביה סנדק במהלך מרדף משטרתי.

מאז מותו של סנדק, תחקירני יש דין קיבלו דיווחים מאומתים על 37 מקרים שונים של תקיפות על ידי מתנחלים ישראלים כלפי פלסטינים, בתוכם חסימות כבישים ויידוי אבנים לעבר כלי רכב ופלישות ליישובים פלסטיניים. בחלק מהמקרים חיילים עמדו מנגד ולא מנעו את האלימות. בשמונה מקרים לפחות מתנחלים גרמו לפלסטינים נזק פיזי באמצעות יידוי אבנים.

תחקירן יש דין דיווח כי היום בבוקר קבוצת מתנחלים תקפה חקלאים פלסטינים מהיישובים עקרבה ומג'דל בני פדאל, בזמן שעבדו באדמתם. אב בן 75 ובנו נפצעו, ופונו מהמקום עם פגיעות ראש. חקלאים אחרים שהיו באזור סובלים מפציעות קלות של אבנים שהושלכו עליהם.

בחודש שעבר, לא הרחק מהאזור שאליו הגיע אשרמן, מתנחל פתח בירי חי לעבר מפגינים פלסטינים וישראלים שמחו נגד המאחז.

מדובר בעליה במספר התקריות, כאשר גם במערכת הביטחון מודאגים מהאלימות, המופנית גם נגד חיילים ושוטרים.

אשרמן נתקע עם מכוניתו סמוך להתנחלות רימונים. רבים מהמתנחלים עצרו כדי להציע לו עזרה, ורק כמה מהם עצרו כדי לקלל אותו. "נער אחד צעק וירק עלי", סיפר אשרמן. מאוחר יותר, כשאשרמן והפעילה שהיתה אתו חיכו במשך שעות לתיקון הרכב, החלו שני מתנחלים רכובים על סוסים, אחד מהם זה שהיה מוקדם יותר באדמות החקלאיות, להסתובב סביב הרכב והפעילים, והבטיחו שישובו לשטח גם היום.

"אני אגיש תלונה. זה לא ייעשה", אמר אשרמן. "הם הלכו עם הסוסים לשטח וחזרו כמה פעמים, והסתובבו סביב האוטו עם חיוך על הפנים. נראה שבאו לאמוד את הנזק", סיפרה הפעילה שהיתה עם אשרמן במכונית.

על הטקטיקה של שימוש בבעלי חיים כדי לגרש פלסטינים מאדמת סיפר אשרמן: "המתנחלים מכניסים את הפרות והעזים והכבשים, ואוכלים את מה שהבדואים מגדלים שם. זה נזק של עשרות אלפי שקלים. לפני שנה הצלחנו לצמצם את הנזק כך שרק 30% מהיבול ייאכל, אך השנה הזו אנחנו רואים את אחד השיאים של שיתוף הפעולה בין המתנחלים לרשויות, שמסרבות לטפל במשפחות שאיבדו את כל הגידולים שלהן".

מתנחלים שהגיעו לצפות ברכב של אריק אשרמן, לאחר שאלמונים חיבלו בו (צילום: אריק אשרמן)

מתנחלים שהגיעו לצפות ברכב של אריק אשרמן, לאחר שאלמונים חיבלו בו (צילום: אריק אשרמן)

לדבריו, השנה המתנחלים הקדימו לרעות בשדות, כך שרוב היבול נהרס. "לפני כמה שבועות עזרנו למשפחות לזרוע ולחרוש, קיווינו שיהיו כמה חודשי חסד, אבל כבר באחד מימי החריש והזריעה הם שיחררו את הפרות, שאכלו את הזרעים ואחר מכן את מה שהחל לצמוח. במקרה הטוב הצבא בא, אבל לא עושה הרבה".

היום בשעות הצהריים חזרו מתנחלים רכובים על סוסים לאזור עם פרות ורעו בשטח הפלסטיני. בהמשך שוטרים שהגיעו למקום עצרו דווקא את אשרמן ופעילים נוספים. פעיל נוסף נפצע בראשו לאחר שמתנחל תקף אותו עם מקל.

זאת אינה הפעם הראשונה שאשרמן מותקף על ידי מתנחלים. ב-2015 מתנחל רעול פנים תקף אותו במהלך מסיק ליד איתמר. בהמשך הוא קיבל גזר דין מקל. בשנת 2018, רכב שהחורם מפעלי תעאיוש בגדה, הוחזר כשהברגים המחברים את מתלה הרכב שוחררו. כפי שפירסמה אז עמירה הס ב"הארץ", המוסכניק שבדק את הרכב קבע כי מדובר בחבלה וכי "ניסו להרוג" את הפעילים.

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
רוב הבוחרים בהן היו יהודים. וורדה סעדה (מימין) וחנאן א-סאנע במחאה בבלפור (צילום: דמוקרטית)

רוב הבוחרים בהן היו יהודים. וורדה סעדה (מימין) וחנאן א-סאנע במחאה בבלפור (צילום: דמוקרטית)

שתי נשים ערביות בצמרת ה"דמוקרטית": "כתובת לנפגעי השלטון"

חנאן א-סאנע ו-וורדה סעדה הגיעו לרביעייה המובילה בפריימריז שנערכו ב"דמוקרטית", המפלגה שנולדה ממחאת בלפור. המחאה, הן אומרות, עזרה לאנשים להבין שאין כאן דמוקרטיה. "יהודים בחרו בערביות להוביל", הן אומרות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf