newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מפגינים בת"א, חיפה וי-ם: חיי שחורים ופלסטינים חשובים

הפגנות נערכו אתמול במקומות שונים בארץ במחאה על אלימות משטרתית, כשהמפגינים מחברים בין הירי באיאד אלחלאק בירושלים לירי בג'ורג' פלויד במיניאפוליס. בירושלים נעצרו שלושה מפגינים ושוחררו עם צו הרחקה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאות הפגינו אתמול בערב (שלישי) בחיפה, ירושלים, תל אביב ומקומות אחרים נגד אלימות משטרתית, כשהם מקשרים בין הירי באיאד אלחלאק במזרח ירושלים לרצח של ג'ורג פלויד במיניאפוליס. המוחים חסמו כבישים והמשטרה עצרה שלושה מפגינים.

חיבור ישיר בין ירושלים למיניאפוליס. מפגינים בחיפה נגד אלימות משטרתית (צילום: ארי רמז)

חיבור ישיר בין ירושלים למיניאפוליס. מפגינים בחיפה נגד אלימות משטרתית (צילום: ארי רמז)

בירושלים כ-300 מפגינים מחו על הירי באלחלאק ונגד אלימות משטרתית בכלל, וחסמו את רחוב יפו במרכז העיר ואת תנועת הרכבת הקלה לשעה ארוכה.

המפגינים החזיקו באנר גדול שעליו נכתב בעברית ואנגלית "גזענות הורגת" לצד הסמל של קבוצת "אנטיפה", הארגון שטראמפ הצהיר שהוא רוצה להוציא מחוץ לחוק.

המשטרה פינתה את המפגינים בכוח, עצרה שלושה מהם ועיכבה מפגין רביעי. שניים מהמפגינים עוכבו בתחילה מכיוון שלא לבשו מסכה, אך עם הגעתם לתחנת המשטרה, השוטרים הודיעו לאחד מהם שהוא עצור בחשד ל"התקהלות אסורה".

לאחר המעצרים, המפגינים עברו למחות מול בית המעצר במגרש הרוסים, לשם נלקחו העצורים. שלושת העצורים שוחררו רק בשעות הבוקר (יום רביעי) מבלי שהובאו בפני שופט, והוצא נגדם צו הרחקה של 15 יום ממרכז העיר בירושלים.

סטודנטים מפגנים נגד הירי באיאד אלחלאק מחוץ לאוניברסטיה העברית בהר הצופים, 2 ביוני 2020 (צילום: אקטיבסטילס)

סטודנטים מפגנים נגד הירי באיאד אלחלאק מחוץ לאוניברסיטה העברית בהר הצופים, ב-2 ביוני 2020 (צילום: אקטיבסטילס)

שוטרים מפנים מפגינים מהכבישבמהלך מחאה נגד אלימות משטרתית במרכז ירושלים, 2 ביוני 2020 (צילום: אקטיבסטילס)

שוטרים מפנים מפגינים מהכביש במהלך מחאה נגד אלימות משטרתית במרכז ירושלים, ב-2 ביוני 2020 (צילום: אקטיבסטילס)

מפגינים חוסמים את כבישים במהלך הפגנה נגד אלימות משטרתית במרכז ירושלים, 2 ביוני 2020 (צילום: אקטיבסטילס)

מפגינים חוסמים את כבישים במהלך הפגנה נגד אלימות משטרתית במרכז ירושלים, ב-2 ביוני 2020 (צילום: אקטיבסטילס)

"ההפגנה היתה זועמת, המשטרה התנהגה באופן  אגרסיבי, וכמה מהשוטרים הפעילו אלימות מופרזת", סיפר גלעד, אחד המפגינים שנעצר ושוחרר בשעות הבוקר. "מחינו על הרצח של איאד אלחלאק בעיר העתיקה ביום שבת, ועל אלימות שכוחות משטרה מפעילים על האחר בכל העולם".

זמן קצר לפני כן, גם בירושלים, עשרות סטודנטים פלסטינים הפגינו בכניסה לאוניברסיטה העברית בהר הצופים במחאה על הריגתו של אלחלאק בידי שוטרים.

בחיפה כ-200 מפגינים, רובם פלסטינים, הפגינו בכיכר אונסק"ו בשדרות בן גוריון במחאה על הריגתו של אלחלאק. ההפגנה הפכה אחרי זמן קצר לתהלוכה ספונטנית. המפגינים צעדו בשדרות המגינים וחסמו את התנועה, ומולם ניצבו שוטרי יס"מ ופרשי משטרה.

המפגינים הניפו דגלי פלסטין ואת תמונתו של אלחלאק, ונשאו שלטים שעליהם כתובות בנוסח "Palestinian lives matter" ו-"black lives matter". על חלק מהשלטים הופיעו זו לצד זו תמונותיהם של ג'ורג' פלויד ושל סלומון טקה, שנורה על ידי שוטר בשנה שעברה בקרית חיים. המחאה הסתיימה ללא מעצרים.

מפגינים בחיפה נגד אלימות משטרתית, 2 ביוני 2020 (צילום: מריה זרייק/ אקטיבסטילס)

מפגינים בחיפה נגד אלימות משטרתית, ב-2 ביוני 2020 (צילום: מריה זרייק/ אקטיבסטילס)

בתל אביב עשרות מפגינים התכנסו מול הקונסוליה האמריקאית ברחוב הירקון (לשעבר השגרירות), כשהם מחזיקים את דיוקנו של פלויד ושלטים עליהם נכתב "צדק" ו-"Black Lives Matter".

בטייבה חברים בקבוצת המודעות למען אוטיסטים קיימו משמרת מחאה נגד ההרג של אלחלאק, ונשאו שלטים שלטים שעליהם נכתב "אלימות משטרתי הורגת" ו"די לאצבע על ההדק".

מפגינים מול הקונסוליה האמרקאית בתל אביב, 2 ביוני 2020 (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

מפגינים מול הקונסוליה האמרקאית בתל אביב, ב-2 ביוני 2020 (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

מענקי הקורונה הם תעמולה. ההטבות למשקיעי הנדל"ן הן מדיניות

גם היצירתיים שבפרשנים הכלכליים לא יצליחו לזהות מדיניות כלכלית סדורה בהחלטות הממשלתיות שהתקבלו מאז שהתחיל משבר הקורונה. ניתן למצוא מדיניות כזאת רק בסעיף שהוגנב לחוק מענקי הקורונה, שנועד לשמור על מחירי הדיור הגבוהים כדי להגן על רווחי הקבלנים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf