מפגינים בת"א, חיפה וי-ם: חיי שחורים ופלסטינים חשובים

הפגנות נערכו אתמול במקומות שונים בארץ במחאה על אלימות משטרתית, כשהמפגינים מחברים בין הירי באיאד אלחלאק בירושלים לירי בג'ורג' פלויד במיניאפוליס. בירושלים נעצרו שלושה מפגינים ושוחררו עם צו הרחקה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאות הפגינו אתמול בערב (שלישי) בחיפה, ירושלים, תל אביב ומקומות אחרים נגד אלימות משטרתית, כשהם מקשרים בין הירי באיאד אלחלאק במזרח ירושלים לרצח של ג'ורג פלויד במיניאפוליס. המוחים חסמו כבישים והמשטרה עצרה שלושה מפגינים.

חיבור ישיר בין ירושלים למיניאפוליס. מפגינים בחיפה נגד אלימות משטרתית (צילום: ארי רמז)

חיבור ישיר בין ירושלים למיניאפוליס. מפגינים בחיפה נגד אלימות משטרתית (צילום: ארי רמז)

בירושלים כ-300 מפגינים מחו על הירי באלחלאק ונגד אלימות משטרתית בכלל, וחסמו את רחוב יפו במרכז העיר ואת תנועת הרכבת הקלה לשעה ארוכה.

המפגינים החזיקו באנר גדול שעליו נכתב בעברית ואנגלית "גזענות הורגת" לצד הסמל של קבוצת "אנטיפה", הארגון שטראמפ הצהיר שהוא רוצה להוציא מחוץ לחוק.

המשטרה פינתה את המפגינים בכוח, עצרה שלושה מהם ועיכבה מפגין רביעי. שניים מהמפגינים עוכבו בתחילה מכיוון שלא לבשו מסכה, אך עם הגעתם לתחנת המשטרה, השוטרים הודיעו לאחד מהם שהוא עצור בחשד ל"התקהלות אסורה".

לאחר המעצרים, המפגינים עברו למחות מול בית המעצר במגרש הרוסים, לשם נלקחו העצורים. שלושת העצורים שוחררו רק בשעות הבוקר (יום רביעי) מבלי שהובאו בפני שופט, והוצא נגדם צו הרחקה של 15 יום ממרכז העיר בירושלים.

סטודנטים מפגנים נגד הירי באיאד אלחלאק מחוץ לאוניברסטיה העברית בהר הצופים, 2 ביוני 2020 (צילום: אקטיבסטילס)

סטודנטים מפגנים נגד הירי באיאד אלחלאק מחוץ לאוניברסיטה העברית בהר הצופים, ב-2 ביוני 2020 (צילום: אקטיבסטילס)

שוטרים מפנים מפגינים מהכבישבמהלך מחאה נגד אלימות משטרתית במרכז ירושלים, 2 ביוני 2020 (צילום: אקטיבסטילס)

שוטרים מפנים מפגינים מהכביש במהלך מחאה נגד אלימות משטרתית במרכז ירושלים, ב-2 ביוני 2020 (צילום: אקטיבסטילס)

מפגינים חוסמים את כבישים במהלך הפגנה נגד אלימות משטרתית במרכז ירושלים, 2 ביוני 2020 (צילום: אקטיבסטילס)

מפגינים חוסמים את כבישים במהלך הפגנה נגד אלימות משטרתית במרכז ירושלים, ב-2 ביוני 2020 (צילום: אקטיבסטילס)

"ההפגנה היתה זועמת, המשטרה התנהגה באופן  אגרסיבי, וכמה מהשוטרים הפעילו אלימות מופרזת", סיפר גלעד, אחד המפגינים שנעצר ושוחרר בשעות הבוקר. "מחינו על הרצח של איאד אלחלאק בעיר העתיקה ביום שבת, ועל אלימות שכוחות משטרה מפעילים על האחר בכל העולם".

זמן קצר לפני כן, גם בירושלים, עשרות סטודנטים פלסטינים הפגינו בכניסה לאוניברסיטה העברית בהר הצופים במחאה על הריגתו של אלחלאק בידי שוטרים.

בחיפה כ-200 מפגינים, רובם פלסטינים, הפגינו בכיכר אונסק"ו בשדרות בן גוריון במחאה על הריגתו של אלחלאק. ההפגנה הפכה אחרי זמן קצר לתהלוכה ספונטנית. המפגינים צעדו בשדרות המגינים וחסמו את התנועה, ומולם ניצבו שוטרי יס"מ ופרשי משטרה.

המפגינים הניפו דגלי פלסטין ואת תמונתו של אלחלאק, ונשאו שלטים שעליהם כתובות בנוסח "Palestinian lives matter" ו-"black lives matter". על חלק מהשלטים הופיעו זו לצד זו תמונותיהם של ג'ורג' פלויד ושל סלומון טקה, שנורה על ידי שוטר בשנה שעברה בקרית חיים. המחאה הסתיימה ללא מעצרים.

מפגינים בחיפה נגד אלימות משטרתית, 2 ביוני 2020 (צילום: מריה זרייק/ אקטיבסטילס)

מפגינים בחיפה נגד אלימות משטרתית, ב-2 ביוני 2020 (צילום: מריה זרייק/ אקטיבסטילס)

בתל אביב עשרות מפגינים התכנסו מול הקונסוליה האמריקאית ברחוב הירקון (לשעבר השגרירות), כשהם מחזיקים את דיוקנו של פלויד ושלטים עליהם נכתב "צדק" ו-"Black Lives Matter".

בטייבה חברים בקבוצת המודעות למען אוטיסטים קיימו משמרת מחאה נגד ההרג של אלחלאק, ונשאו שלטים שלטים שעליהם נכתב "אלימות משטרתי הורגת" ו"די לאצבע על ההדק".

מפגינים מול הקונסוליה האמרקאית בתל אביב, 2 ביוני 2020 (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

מפגינים מול הקונסוליה האמרקאית בתל אביב, ב-2 ביוני 2020 (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
דגלי ארה"ב, איחוד האמירויות, ישראל ובחריין על חומות העיר העתיקה בירושלים, ב-15 בספטמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

דגלי ארה"ב, איחוד האמירויות, ישראל ובחריין על חומות העיר העתיקה בירושלים, ב-15 בספטמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

אנו הפלסטינים זקוקים לכוח פוליטי חדש שמדבר על צדק ושוויון

ההסכמים בין שלוש מדינות האפרטהייד ישראל, איחוד האמירויות ובחריין, מחייבים שינוי עמוק באסטרטגיה הפלסטינית, ומעבר להתמקדות בטיפוח היחסים עם ארגוני חברה אזרחית. פריצת דרך כזאת תושג באמצעות בניית תנועת שמאל פלסטינית חזקה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf