newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פעילי ימין הסיתו, נתניהו אימץ: "סכנת הקורונה" בדרום ת"א

אף שאין נתונים על התפרצות מיוחדת ואף שנראה שמבקשי המקלט שומרים על הנחיות משרד הבריאות, נתניהו קיבל את הטענות של פעילי ימין ואיים להטיל סגר על שכונות בדרום תל אביב. במקום לסייע, נתניהו שוב מיהר להכפיש

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בנאום הכמעט יומי שלו לאומה אתמול בערב (רביעי), אחרי שהזכיר את "הגבלות התנועה" שיוטלו על בני ברק, הזכיר נתניהו שהגבלות כאלה יוטלו גם על "שכונות מסוימות בדרום תל אביב, אתם מכירים את הבעיה". בלי לומר זאת במפורש, נתניהו העביר מסר: בדרום תל אביב יש "סכנת קורונה" והיא כמו בני ברק מבחינת אחוז ההדבקה וההתעלמות מהוראות משרד הבריאות.

מבקש מקלט בשכונת נווה שאנן בדרום תל אביב, במהלך סיור של חיילים ושוטרים, 31 במרץ 2020 (צילום: אורן זיו)

מבקש מקלט בשכונת נווה שאנן בדרום תל אביב, במהלך סיור של חיילים ושוטרים, 31 במרץ 2020 (צילום: אורן זיו)

גורמים בעיריית תל אביב מיהרו להגיב שהם לא מכירים הנחיות חדשות. אז איך בכל זאת נתניהו הכניס את שכונות דרום העיר, שלא דווח בהן על קצב הדבקה גבוה במיוחד או על הפרות המוניות של הנחיות משרד הבריאות?

הכל מתחיל בדיווחים של פעילי ימין, בכלי תקשורת ימניים וגם בכלי תקשורת מרכזיים על "החשש מאלימות" ועל "הפרת ההוראות" מצד מבקשי המקלט. אך בתור מי שחי בדרום תל אביב, וגם מסתובב באזור נווה שאנן כמעט מדי יום מאז החל המשבר, אני יכול להעיד שמבקשי המקלט דווקא שומרים על ההנחיות.  מה שקרה, כנראה, הוא שקבוצה קטנה מאוד של תושבי דרום תל אביב, הפעילים נגד מבקשי המקלט, לחצו על השרים, ואלה מיהרו  למחזר את הטענות, בלי לבדוק אותן ותוך הצגתן כ"דרישה של התושבים".

למרבה האירוניה, השבוע ראיתי שוטרים מלווים בחיילים מעכבים מכונית ובה שלושה ישראלים שנסעה במעגלים ברחוב נווה שאנן. השוטרים איימו לתת להם דוח אך שחררו אותם. יותר מאוחר התברר שאותן שלושה ישראלים הגיעו כדי לתעד את מבקשי המקלט שמפרים כביכול את ההוראות, בעוד הם עצמם מפרים את אותן הוראות. גם בתיעוד שהם הפיצו, הרחובות נראים ריקים למדי, חוץ מאנשים ספורים שיצאו לקניות או הלכו ברחוב.

"אף אחד לא יוצא מהבית", סיפרו מבקשי מקלט ששוחחתי איתם בשבוע האחרון. אמנם בתחילת המשבר היה פער גדול של מידע, שכן משרד הבריאות לא פרסם את ההוראות בערבית או בטיגרנייה, אך ארגונים ומתנדבים מהקהילה פעלו במרץ כדי שכל משפחה תקבל מידע אמין ומדויק.

כן, המצב בדרום תל אביב קשה בעקבות הזנחת רבת שנים של המדינה. כן, יש בדרום תל אביב חסרי בית, מכורים ונשים עובדות מין שנמצאים ברחוב למרות ההוראות, רובם מחוסר ברירה. בתקשורת, כך נראה, מתקשים להבדיל בין דרי הרחוב, שרבים הם לא מבקשי מקלט, לבין מבקשי המקלט שחיים באזור. במקום להסית, על הממשלה להחיל את חבילת ההטבות שהממשלה הבטיחה לאזרחים גם על מי שהמדינה מונעת ממנו מעמד במשך שנים, וגם כמובן על מי שחי ברחוב ונמצא בסיכון הגבוה ביותר לחלות בקורונה.

אתמול פרסמנו כאן על הדרישה העיקרית של מבקשי המקלט והארגונים: לשחרר את דמי הפיקדון בגובה 20 אחוז שהמדינה  גובה מהמשכורת של מבקשי המקלט מאז שנת 2017. הכסף יכול לשמש כאוויר לנשימה למי שלא זכאים לכל סיוע מהמדינה. היום נמסר שהמדינה מוכנה לשחרר 2700 שקל לכל עובד מכספי הפיקדון הזה, אבל כפי שכתבו ב"קו לעובד" בתגובה, הסכום הזה לא יכול לכלכל אדם בודד, שלא לדבר על משפחה שלמה. אבל נתניהו, כרגיל, במקום להצביע פתרונות, בוחר להסית.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אין עיסה שהוא לא בוחש בה. מוחמד בן זאיד עם נשיא ארה"ב, דולנד טראמפ (דוברות הבית הלבן)

אין עיסה שהוא לא בוחש בה. מוחמד בן זאיד עם נשיא ארה"ב, דולנד טראמפ (דוברות הבית הלבן)

כדאי לשליט האמירויות ללמוד מהעבר: רומן עם ישראל נידון לכישלון

מוחמד בן זאיד הוא מנהיג עם שאיפות מרחיקות לכת. כעת הוא מנסה לבסס את מעמדו באמצעות קשריו עם ישראל, אלא שההיסטוריה מראה שהתקרבות לישראל היא מתכון לכישלון עבור כל מדינה ערבית, ורעל לאזור כולו  

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf