newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בסולידריות עם תושבי ירושלים, הוואקף לא ייקח דמי שכירות

המלך עבדאללה, האחראי על הוואקף, הורה לו לא לקחת שכירות במשך 2020 בצל הקורונה. ההקדש הנוצרי הלך בעקבותיו. בסך הכל מדובר ביותר מאלף נכסים. גם אנשי עסקים פרטים מצטרפים ליוזמה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הסולידריות בירושלים המזרחית עלתה שלב ולא מסתכמת רק בחלוקת חבילות מזון ותרופות לנזקקים. עבדאללה מלך ירדן הודיע לאחרונה לוואקף האסלאמי שבגלל הקורונה הוא מוותר על דמי השכירות בנכסים שהוא מחזיק בעיר.

הוואקף הודה למלך ירדן על תמיכתו ב"צומוד" של תושבי ירושלים. נזירים נוצרים בעיר העתיקה בירושלים (צילום: יונתן זינדל . פלאש 90)

הוואקף הודה למלך ירדן על תמיכתו ב"צומוד" של תושבי ירושלים. נזירים נוצרים בעיר העתיקה בירושלים (צילום: יונתן זינדל . פלאש 90)

עבדאללה מוגדר כשומר המקומות הקדושים בירושלים ומתוקף זה הוא אחראי על הוואקף (ההקדש) האסלאמי. במכתב, שפורסם באתר של הוואקף האסלאמי בירושלים, הודיע המלך שהוא מוותר על דמי השכירות בנכסים של הוואקף לכל שנת 2020. ביטול דמי השכירות חל גם על השוכרים המוסלמים וגם על השוכרים הנוצרים בעיר.

במכתב ששלח הוואקף למלך עבדאללה ופורסם לפני כשבועיים, הוא הודה לו על "תמיכתו בצומוד של תושבי ירושלים והתחשבותו במצבם של שוכרי נכסי הוואקף" בעיר. ההחלטה לוותר על דמי השכירות, נאמר במכתב, תעזור לתושבי ירושלים "להתמודד עם הנסיגה במקומות העבודה והמסחר שלהם בצל סגירתם, במיוחד כתוצאה מהתמודדות עם וירוס הקורונה".

בעקבות ההודעה של הוואקף האסלאמי, יצא גם הוואקף הנוצרי, המאגד את הנכסים של כל הכנסיות בעיר – הכנסייה היוונית, הכנסייה הקתולית ועוד – והודיע שגם הוא מוותר על השכירות בבתים או בחנויות שברשותו בירושלים.

בסך הכל, מדובר ב-1020 נכסים – בתים, דירות וחנויות – השייכים לוואקף האסלאמי והנוצרי ושהשוכרים בהם לא ישלמו שכירות במשך 2020 כולה.

בעקבות שתי היוזמות האלה, התאגדו בעלי נכסים נוספים במזרח ירושלים וקראו לכל בעלי הנכסים בעיר לוותר על דמי שכירות לרגל הקורונה.

ועדת הסוחרים בירושלים פרסמה הודעה ובה הודתה למוחמד זכי, הבעלים של קניון אלדאר, אחד ממרכזי הקניות הגדולים במזרח העיר, על כך שוויתר על דמי השכירות לכל השוכרים בקניון שלו לתקופה של שנה שלמה. מדובר בסכום של 3.5 מיליון דולר.

בעקבות הקריאות אלה הצטרפו ליוזמה גם תושבים שיש בבעלותם דירות להשכרה והודיעו שיוותרו על דמי השכירות: חלקם לחודש, אחרים לחודשיים.

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ההצלחה של הרשימה המשותפת חיונית לדמוקרטיה. חברי המשותפת חוגגים את ניצחונם בבחירות האחרונות (אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

ההצלחה של הרשימה המשותפת חיונית לדמוקרטיה. חברי המשותפת חוגגים את ניצחונם בבחירות האחרונות (אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

אסור שהמשותפת תתפרק. למען הפלסטינים וגם למען היהודים

בתור יהודי המצביע למשותפת, אני קורא לה לשמור על אחדותה. אבל מה שחשוב הוא לא רק לשמור על המסגרת, אלא גם לנצל אותה לחיזוק הדמוקרטיה, להחלשת הימין, להישגים לציבור הערבי ולהנחת בסיס לשותפות יהודית ערבית שוויונית  

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf